Zebe Zebe
652
BLOG

Dymisja kanclerza

Zebe Zebe Polityka Obserwuj notkę 8

W poniedziałek do dymisji podał się kanclerz Austrii Werner Faymann. Jak sam podał, powodem była  utrata poparcia rządzącej - zwasalizowanej wobec Brukseli  - Socjaldemokratycznej Partii Austrii dla jego polityki. Faymann powiedział, że Austria potrzebuje kanclerza, który jest "w pełni popierany przez partię". Tymczasem prawdziwym powodem jego dymisji jest sytuacja jaka wytworzyła się w Austrii  po tym, jak  pierwszą turę wyborów prezydenckich w kwietniu wygrał konserwatysta  Norbert Hofer z Austriackiej Partii Wolności (FPÖ), uzyskując  35 procent głosów.

 Na kandydatów Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPO) i Austriackiej Partii Ludowej (OVP) oddano łącznie tylko nieco ponad 22 proc. głosów.  Hofer zmierzy się 22 maja w drugiej turze z  kandydatem skrajnie radykalnej partii  Zielonych - Alexandrem Van der Bellenem i jest zdecydowanym faworytem.

Faymann okazał się kanclerzem nieudolnym, pozbawionym wyobraźni , czym naraził się Austriakom w momencie próby, jakim był i  jest kryzys uchodźczy. Jego polityka wyraźnie rozmijała się z oczekiwaniami społecznymi, które na dodatek próbowano „korygować”  przy pomocy fałszywej propagandy medialnej.

W Austrii następuje więc przeorientowanie społeczne. Na poparciu zyskuje Partia Wolności oskarżająca mainstreamowe  partie nie tylko o złą politykę bieżącą czy też działanie wbrew interesom Austrii, ale także o nowy antysemityzm. Partia Hofera oskarża środowiska lewicowe – w tym obecnie rządzące-  o sympatyzowanie z ugrupowaniami islamistycznymi, wrogimi Izraelowi.

W połowie kwietnia w Izraelu, na zaproszenie rządzącej partii Likud, przebywał przewodniczący FPO, Heinz-Christian Strache. Wizyta spotkała się w Austrii  z ostrym atakiem ze strony radykalnej lewicy i odcięciem się od niej rządu austriackiego. Izrael od lat zabiega o dobre stosunki z państwami, w których rządy są  nieprzychylne islamizacji Europy.

Tymczasem Bruksela w 2012 roku - po zamachu w Burgas - pod naciskiem Wielkiej Brytanii i USA zdecydowała się niechętnie wpisać  bojówkę Hezbollahu, określaną  enigmatycznie „częścią zbrojną”  na listę organizacji terrorystycznych.

 Z kolei w grudniu 2014 roku ta sama  Bruksela wykreśliła Hamas z katalogu organizacji terrorystycznych, co jest krokiem bez precedensu, zważywszy na obecna sytuacje międzynarodową. Tak prowadzona polityka musi budzić opór sił zdroworozsądkowych w Europie., których jest coraz więcej.

Przewidywane zwycięstwo Hofera w Austrii będzie więc  kolejnym dowodem na to, że Europa nie straciła do końca zdrowego rozsądku. Za dwa lata  po kolejnych wyborach parlamentarnych w Austrii, kraj ten może współtworzyć  rodzącą się  oś  na rzecz naprawy Europy. Za dwa, trzy lata za sprawą kolejnych wyborów w państwach członkowskich Unii Europejskiej,  Europa się zmieni, a co za tym idzie, potrzebna będzie wielka weryfikacja projektu pod nazwą Unia Europejska.

 

 

 

Zebe
O mnie Zebe

Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka