Zebe Zebe
1559
BLOG

Polscy Niemcy

Zebe Zebe Polityka Obserwuj notkę 44

 

Polscy Niemcy, to pogardliwe określenie  Ślązaków w stosunku do tych  Ślązaków, którzy w latach 1980-1989 wyemigrowali do byłej już RFN ( Republika Federalna Niemiec).
 
Zanim jednak temat rozwinę, niezbędne jest słowo wstępne.
 
Momentem zwrotnym w stosunkach PRL-RFN był układ zawarty w grudniu 1970 roku, którego efektem było uznanie granicy na Odrze i Nysie przez RFN.  W zamian strona polska zgodziła się między innymi na liberalizację w kwestii procesu „łączenia rodzin”( i nie tyko) o korzeniach polsko niemieckich.
Podpisując Układ strona polska przyznała  Niemcom  także prawo do traktowania Polaków zamieszkujących na Śląsku, w dawnej Pomeranii oraz na obszarach  dawnych Prus Wschodnich, jako obywateli , którzy mogą potencjalnie być obywatelami państwa niemieckiego ze względu na ich rodowe pochodzenie, a także miejsce zamieszkania. Poszły za tym faktem stosowne regulacje prawne.
 
To właśnie w latach 70-tych rozpoczął się pierwszy exodus Ślązaków za zachodnią granicę. Sprzedawali nieruchomości i wyjeżdżali całymi rodzinami. Jeżeli nie sprzedali, to RFN płaciła odszkodowania. Państwo polskie przejmowało zaś owe nieruchomości na własność. Ludzie stawali przed niewyobrażalnymi dylematami, bo z jednej strony była jednak Polska, a z drugiej zaś , była rodzina, która na Śląsku znaczy więcej niż wiele.
 
Dodajmy,
 
Wdowy po Ślązakach wcielonych do armii niemieckiej , którzy polegli na frontach II wojny światowej uzyskały prawo do rent wypłacanych przez RFN oraz do corocznego pobytu w sanatoriach na terenie Niemiec Zachodnich. Renty w DM( marka niemiecka) przejmowało jednak w takich przypadkach Polska, wypłacając wdowom uposażenie, które przysługiwało zgodnie z polskim prawem. Była to ewidentna kradzież, której PRL dokonywał na obywatelu. Dodajmy, Ślązaku. Na tym Śląsku, który tak zabiegał o Polskość. To RFN była gotowa pokryć krzywdy, a Polska była gotowa tylko złupić.
 
Ta pierwsza fala emigracji wydaje się więc być niejako aktem desperacji, po okresie rozdzielenia rodzin wynikłym z ustalenia nowych , zachodnich granic oraz otwarciem furtki, która była dotychczas zamknięta na trzy spusty. W czasach obecnych do takiej emigracji nigdy by nie doszło.
 
Wróćmy więc do polskich Niemców.
 
W latach 80-tych, po zaistnieniu Solidarności oraz w okresie po stanie wojennym obowiązywała znaczna liberalizacja w kontaktach z państwami Zachodu.
Można już było wyjechać na wycieczkę (zorganizowaną) lub na „zaproszenie” do krajów Zachodu.
Skorzystali z tego w dużej masie Ślązacy, którzy tak naprawdę nie mieli problemu z „zaproszeniem’ zza „żelaznej kurtyny”.
 
Ba, mogli skorzystać z prawa stałego pobytu i mogli się stać obywatelami RFN bez zbytnich ceregieli. W Polsce nikt im już majątku nie był w stanie odebrać. Napiszę więcej. Nawet małżeństwa mieszanie, czyli Śląsk-Polska, nie robiły Niemcom różnicy. Doszło nawet do tego, że osoby, które już po II wojnie światowej pracowały w firmach (kopalniach, którymi przed wojną zarządzali i byli właścicielami Niemcy), a uzyskały emerytury w Polsce, dostały niemieckie emerytury, które z dnia na dzień zrobiły z nich krezusów. Trwało to tak do roku 1989, a tak naprawdę do przyjęcia przez Niemcy euro. To wtedy dopiero wartość niemieckich emerytur i dochodów społeczeństwa niemieckiego została zredukowana  o średnio 30 procent.
 
Szacuje się, że wyjechało grubo powyżej 500 tysięcy.
 
Ta fala emigracji miała już jednak kontekst czysto ekonomiczny. Polityki tam już nie było, tak samo jak dramatu rodzin rozdzielonych.
To wtedy właśnie określono ich na Śląsku jako „polscy Niemcy”. Złośliwie i szyderczo. W jednym z tekstów śląskiego kabaretu „Rak” na zwano ich polskie Niemcy.
 
Ślązacy określili ich jako „Polaków”, co miało przeczyć ich Śląskości. Ktoś spoza Śląska uzna to za lokalny szowinizm, ale tak nie jest. To sprawa wyłącznie między Ślązakiem, a Ślązakiem.
To określenie tak naprawdę mówi, że zdradzili „Polskość” Ślązaka.
 
Warto o tym pamiętać, gdy pisze się o Śląsku i Ślązakach.
Zebe
O mnie Zebe

Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka